FİBER OPTİK ALTYAPI HİZMETLERİ

 

 

  

Fiber Optik Nedir?


Fiber optik, uzun menzilli alanlarda kullanılan, saç teli kadar ince olan telleri ile ışık sinyalini kilometrelerce uzaklığa taşıyabilen bir haberleşme teknolojisidir.

 Fiber Optik Kablo Nedir?


  • Fiber optik kablo yapısı itibari ile içerisinden ışık geçirir ve ışık ile veri iletimi ve haberleşme sağlar. Fiber yapıları pasif ve aktif olmak üzere ikiye ayrılırlar. Pasif olarak adlandırılan yapılar sadece bilgi(sinyal, ışık) iletmek için kullanılır. Ancak aktif fiberler ise daha farklı amaçlar ve uygulamalarda kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir. Daha kompleks bir iç yapıları vardır.

 

 

 

 

  • Fiber Optik Kablo 3 Kısımdan Oluşmaktadır.

  1. Işığın iletimini sağlayan çekirdek (core)
  2. Işığın dışarı çıkmasını ve kayıp olmamasını sağlayan cam kılıf
  3. Kablonun dış etkenlere karşı korumasını sağlayan plastik kılıflar.

  • Fiber Optikler 2'ye Ayrılır.

  1. Single-Mode 
  2. Multi-Mode

   

Single Mode Fiber:Fiberin içerisinde hareket eden ışık sadece bir yol üzerinde hareket halinde olur. En yüksek kapasiteli bilgi bununla iletilir. Multi Mode Fiber’den daha iyidirler. Mesafe olarak 100 km kadar çalışabilirler. 10 Gbps hızına kadar yüksek band genişlikleri ve yüksek hızları bulunur. Uzun mesafe bağlantılarında tercih edilir. Ancak fiber modülleri, dönüştürücü cihazları ve aktif ürünleri oldukça pahalıdır. Sonlandırılması daha zahmetlidir.

Multi Mode Fiber:
Fiberin içerisinde hareket eden ışık çoklu yol üzerinden hareket halindedir. Veri/Data tranferinde Single Mode Fiber’a göre daha yavaş ve kısa mesafeli kablo türüdür. Single moda göre kullanılan konnektörler, modüller ve aktif elemanlar daha ucuzdur. Multi Mod Fiberlerde bant genişliği 200-300 MHz/km ile 5-6 GHz/km civarındadır.  2 km mesafelerde 100 Mbit / s (100BASE-FX) , 1000 metre ve 550 metre arasında ise 10 Gbit / s veri aktarımı gerçekleştirir.